O PSYCHOTERAPII

Psychoterapia jest jedną z form pomocy w sytuacji przeżywania kryzysu psychicznego lub odczuwania cierpienia psychicznego. Zasadniczo można powiedzieć, że podstawowym celem psychoterapii jest złagodzenie problemu czy objawów, które były powodem zgłoszenia się do psychoterapeuty i które wywołują emocjonalne cierpienie.

Proces psychoterapii daje szansę na lepsze zrozumienie swoich dotychczasowych doświadczeń, podejmowanych działań i zachowań, czy przeżywanych wobec różnych sytuacji i osób reakcji emocjonalnych. Lepsze zrozumienie zaś znacząco może poprawić jakość życia i funkcjonowania w różnych obszarach życia osoby zgłaszającej się (np. w relacjach, w obszarze zawodowym, w życiu rodzinnym), pomóc w odzyskaniu poczucia sprawstwa i autonomii, a także kontroli nad swoim życiem.

Cele psychoterapii ustalają wspólnie terapeuta z danym pacjentem podczas omawiania tzw. kontraktu psychoterapeutycznego. Określenie celu nie oznacza jednak, że podczas spotkań trzeba koncentrować się wyłącznie na tym jednym obszarze. Można powiedzieć, że jest to niejako kierunek terapii, obejmujący taki obszar w życiu pacjenta, nad którym chce on pracować, i w którego zmianę jest gotowy się zaangażować.